Dažnas turintis tėvus, sergančius periodontitu, klausia: ar aš turiu aukštą riziką anksti netekti dantų?

Žmogui turint tėvus, sergančius periodontitu, genetika gali įtakoti didesnę riziką lengviau sirgti šia dantenų liga. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad neišvengiamai neteksite dantų jauname amžiuje. Yra įvairių veiksnių, kurie turi stiprios, moksliškai pagrįstos, įtakos periodontito progresavimui ir sunkumui:
Individualūs burnos higienos įpročiai (dantų, tarpdančių valymo kokybė, reguliarumas)
Gyvenimo būdo veiksniai (rūkymo įpročiai, stresas, mitybos įgūdžiai: pvz., cukraus, vitamino C vartojimas)
Bendra sveikatos būklė (kasdienis aukštas stresas, kraujospūdis, cukrinis diabetas, autoimuninės ligos, kitos lėtinės ligos, depresija)
Galimybės naudotis odontologine priežiūra (reguliari, kruopščiai atlikta profesionali burnos higiena)
Nenustojamai kraujuojančios dantenos (SVARBU žinoti: nestojant dantenoms kraujuoti, tai NĖRA genetinio paveldimumo požymis. Tai nepilnai atliktos burnos higienos, nepilnos asmeninės higienos, vartojamų vaistų ar hormonų pokyčių rezultatas).

Periodontitas yra rimta dantenų liga, kuri, jeigu negydoma, gali sukelti dantis laikančio kaulo burnoje, irimą. Jai būdingas uždegimas, dantenų atsitraukimas, kaulo nykimas, o sunkiais ir uždelstais atvejais – dantų netekimas. Tačiau, laikydamiesi tinkamos burnos higienos praktikos ir reguliariai atlikdami dantų priežiūrą, galite veiksmingai valdyti periodontitą ir užkirsti kelią jo progresavimui.

Klasikiniai pagrindiniai veiksmai, kurių galite imtis, kad išlaikytumėte sveikas dantenas ir sumažintumėte dantų netekimo riziką:

Laikykitės geros burnos higienos: Bent du kartus per dieną valykite dantis dantų šepetėliu su minkštais/vidut.minkštumo šereliais, naudokite dantų pastą su fluoru ir kasdien valykite dantis tarpdančių šepetėliu, o kur šie netelpa: dantų siūlu. Tinkama burnos higiena padeda pašalinti apnašas ir bakterijas, kurios skatina dantenų ligas.
Reguliariai lankykitės pas odontologą: Reguliari dantų apžiūra ir profesionalus valymas yra labai svarbūs norint stebėti savo burnos sveikatą, anksti aptikti bet kokius dantenų ligų požymius ir gauti tinkamą gydymą. Rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną bent kartą, idealiai – du kartus per metus.
Palaikykite sveiką gyvenimo būdą: Sveikas gyvenimo būdas, įskaitant subalansuotą mitybą, reguliarią fizinę veiklą, streso valdymą ir tabako vengimą, gali prisidėti prie bendros burnos sveikatos.
Atkreipkite dėmesį į ankstyvuosius dantenų ligų požymius: Atkreipkite dėmesį į tokius simptomus, kaip dantenų kraujavimas, paraudimas (sveikos dantenos: balkšvos, šviesiai rožinės dantų spalvos), patinimas, pasikartojantis blogas burnos kvapas, dantenų atsitraukimas (apsinuoginusios šaknys) ar dantų paslankumas. Pastebėję bet kurį iš šių požymių, nedelsdami kreipkitės į odontologą arba dantenų ligų specialistą – periodontologą.

Jeigu Jums diagnozuotas periodontitas, odontologas, burnos higienistas arba periodontologas gali rekomenduoti įvairius gydymo būdus, priklausomai nuo būklės sunkumo. Tai gali būti detali profesionali burnos higiena, giluminis valymas, medikamentai, o pažengusiais atvejais – chirurginės intervencijos.

Moksliškai ir kliniškai įrodyta: net ir esant genetiniam polinkiui į periodontitą, itin geri burnos higienos įpročiai ir reguliaria profesionali priežiūra gali stipriai sumažinti su periodontitu susijusią dantų netekimo riziką. Patartina pasikonsultuoti su periodontologu, kuris gali įvertinti individualius rizikos veiksnius ir pateikti individualias rekomendacijas, kaip palaikyti burnos sveikatą.

Atkreipkite dėmesį į tokius simptomus, kaip dantenų kraujavimas, paraudimas (sveikos dantenos: balkšvos, šviesiai rožinės dantų spalvos), patinimas, pasikartojantis blogas burnos kvapas, dantenų atsitraukimas (apsinuoginusios šaknys) ar dantų paslankumas. Pastebėję bet kurį iš šių požymių, nedelsdami kreipkitės į odontologą arba dantenų ligų specialistą – periodontologą.

Nuo sausos burnos pojūčio