Sausa burna (arba kserostomija)

Retkarčiais visi mes pasiskundžiame nuo burnos džiūvimo, kuomet esame paprašyti pasakyti tostą prieš kelias dešimtis vakarėlio svečių!

Tačiau kai kurie žmonės kenčia tai nuolat ir ilgą laiką.

Kserostomija tai tokia būsena, kuomet seilių liaukos pagamina per mažai seilių. Burnos sausumas gali turėti didelės įtakos bendrai sveikatai, o be to, seilių trūkumas gali panaikinti dantų ir burnos gleivinės apsauginę funkciją.

Burnos sausumas ir kserostomija yra tarpusavyje susiję terminai, apibūdinantys nepakankamą seilių gamybą arba seilėtekį burnoje. Pateiksime kiekvieno termino apibrėžimą:

Sausa burna – tai subjektyvus sausumo ar išdžiūvimo pojūtis burnoje. Dažniausiai jis vartojamas nemaloniam seilių trūkumo pojūčiui apibūdinti. Burnos sausumas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, įskaitant stresinę situaciją, dehidrataciją, kvėpavimą per burną, tam tikrus vaistus, sveikatos būklę ir gyvenimo būdo įpročius. Svarbu pažymėti, kad burnos sausumas gali būti pagrindinių problemų, pavyzdžiui, kserostomijos, simptomas. Sausos burnos pojūčiui palengvinti gali būti naudojami specialiai šiai problemai slopinti sukurti burnos priežiūros produktai.

Kserostomija yra medicininis terminas, apibūdinantis klinikinę būklę, kuriai būdinga sumažėjusi seilių gamyba arba seilių liaukų funkcijos sutrikimas. Tai konkretesnis terminas, palyginti su burnos džiūvimu, nes jis reiškia objektyvų seilių srauto ar kiekio sumažėjimą. Kserostomiją gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant vaistus (pvz., antihistamininius preparatus, antidepresantus ir tam tikrus kraujospūdį mažinančius vaistus), galvos ir kaklo srities spindulinę terapiją, autoimunines ligas, nervų pažeidimus arba seilių liaukų sutrikimus.

Tiek burnos sausumas, tiek kserostomija gali sukelti panašių simptomų ir burnos sveikatos problemų, įskaitant kramtymo, rijimo, kalbėjimo sunkumus, pakitusį skonio pojūtį, padidėjusį dantų ėduonį, burnos infekcijas ir bendrą burnos audinių diskomfortą. Svarbu šalinti pagrindines burnos sausumo arba kserostomijos priežastis, nes ilgai trunkantis sumažėjęs seilių tekėjimas gali turėti įtakos ne tik burnos sveikatai, bet ir bendrai, tiek socialinei gerovei.

Seilės atlieka svarbų vaidmenį burnos apsaugai. Be to, seilės būtinos kalbant, valgant ir ragaujant. Seilėse, kaip ir kraujyje, yra daug informacijos apie situaciją visame kūne, todėl jos taip pat gali būti naudojamos tam tikroms diagnozėms nustatyti.

Nuo sausos burnos pojūčio

Seilių vaidmuo:

Mityba: Seilės, kurias gamina burnoje esančios seilių liaukos, atlieka svarbų vaidmenį pradiniuose virškinimo etapuose. Štai kaip seilės prisideda prie virškinimo burnoje:

Drėkina ir sutepa maistą: Seilės padeda sudrėkinti ir sutepti maistą, todėl jį lengviau kramtyti ir nuryti. Šis sutepimas palengvina maisto judėjimą burnoje ir stemplėje.

Pradeda virškinti krakmolą: Seilėse yra fermento amilazės (seilių amilazės), kuris pradeda virškinti maiste esantį krakmolą. Amilazė skaido sudėtingus angliavandenius į mažesnes molekules, tokias kaip maltozė ir dekstrinai, nutraukdama ryšius tarp gliukozės molekulių.

Pagerina skonį ir padeda formuoti maisto boliusą (kąsnį): Seilėse yra skonio receptorių, padedančių ištirpinti ir aptikti įvairius maisto skonius. Tai sustiprina juslinę valgymo patirtį. Be to, seilės padeda susidaryti maisto boliusui – drėgnai, iš dalies suvirškintai maisto masei, kurią lengviau nuryti.

Neutralizuoja rūgštingumą: Seilės pasižymi buferiniu poveikiu, kuris padeda neutralizuoti burnoje esančias rūgštis, ypač tas, kurios susidaro dėl bakterijų arba tam tikrų maisto produktų ir gėrimų. Šis buferinis poveikis padeda palaikyti šiek tiek šarminę burnos aplinką, kuri svarbi dantų sveikatai.

Dantų ir burnos apsauga, gijimas: seilėse esantys mikrolementai atlieka svarbų vaidmenį saugant dantis (pvz., nuo ėduonies) ir burnos gleivinę. Apsauginiai mechanizmai veikia kartu, kad palaikytų dantų sveikatą ir užkirstų kelią dantų problemoms. Štai keletas būdų, kaip seilės apsaugo dantis:

Remineralizacija: Seilės padeda remineralizacijos, t. y. pažeisto dantų emalio atstatymo, procese. Jose yra mineralų, tokių kaip kalcis ir fosfatas, kurie gali nusėsti atgal į danties struktūrą, padėdami sustiprinti ir atkurti susilpnėjusį emalį.

Buferinis poveikis: Seilės padeda palaikyti pH pusiausvyrą burnoje. Jos veikia kaip buferis, neutralizuoja bakterijų ir rūgščių maisto produktų bei gėrimų sukeliamas rūgštis. Palaikydamos optimalų pH lygį, seilės padeda išvengti dantų emalio demineralizacijos, kuri gali sukelti dantų ėduonį.

Tepimas ir natūralus valymas: Seilės sutepa, tarsi kondicionuoja burnos audinius, todėl lengviau kalbėti, kramtyti ir ryti. Jos taip pat valo dantis ir dantenas, nuplauna maisto daleles ir nešvarumus. Tai padeda pašalinti bakterijas ir sumažina apnašų susidarymo ir dantų ėduonies riziką.

Žaizdų gijimas: Seilių sudėtyje yra augimo faktorių ir baltymų, padedančių gyti burnos žaizdoms, pavyzdžiui, nedideliems įsikandimams, įpjovimams ar opoms. Šios medžiagos skatina audinių atsistatymą ir gali pagreitinti gijimo procesą burnoje.

Bakterinė apsauga: seilėse esantys elementai apsaugo burną nuo iš išorės veikiančių burnoje esančių kenksmingų toksinių medžiagų.

Fermentai: Lizocimas ir amilazės turi antibakterinių savybių. Lizocimas gali suardyti tam tikrų bakterijų ląstelių sieneles ir veiksmingai jas sunaikinti. Amilazė padeda virškinti krakmolą ir slopina kai kurių bakterijų augimą.

Antikūnai: Seilėse yra imunoglobulinų, įskaitant sekrecinį IgA (sIgA), kurie padeda neutralizuoti ir stabdyti bakterijų augimą. Šie antikūnai jungiasi su bakterijomis, neleisdami joms prisitvirtinti prie burnos audinių ir sumažindami jų gebėjimą sukelti infekciją.

Antimikrobiniai peptidai: Seilėse yra mažų baltymų, vadinamų antimikrobiniais peptidais, pavyzdžiui, laktoferino ir histatinų. Šie peptidai turi tiesioginį antimikrobinį poveikį, nes suardo bakterijų membranas ir stabdo bakterijų augimą.

pH reguliavimas: Seilės padeda palaikyti pH pusiausvyrą burnoje. Šiek tiek rūgštinės seilės (pH apie 6,2-7,6) sudaro nepalankią aplinką daugeliui bakterijų augti. Šis rūgštingumas slopina rūgštims jautrių bakterijų augimą, todėl sumažėja dantų ėduonies (dantų karieso) rizika.

Skalavimo poveikis: Seilės turi praplaunamąjį poveikį, kuris padeda pašalinti maisto daleles ir bakterijas iš burnos ertmės. Jos nuplauna bakterijas ir kitas apnašo dalis, sumažindamos jų gebėjimą prilipti prie dantų paviršių ir sukelti infekciją.

Jei nuolat jaučiate burnos sausumą arba įtariate, kad sergate kserostomija, patartina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, pavyzdžiui, odontologu arba gydytoju.

Svarbu pažymėti, kad nors seilės suteikia tam tikrą natūralią antibakterinę apsaugą, vien jų nepakanka, kad būtų pašalintos visos burnoje esančios bakterijos. Reguliari burnos higiena, pavyzdžiui, dantų valymas šepetėliu, siūlu ir reguliari dantų patikra, vis tiek yra labai svarbi norint palaikyti burnos sveikatą ir užkirsti kelią bakterinėms infekcijoms.

Jei nuolat jaučiate burnos sausumą arba įtariate, kad sergate kserostomija, patartina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, pavyzdžiui, odontologu arba gydytoju. Jie gali įvertinti jūsų simptomus, nustatyti galimas priežastis ir suteikti tinkamą gydymą ar rekomendacijas, kad sumažintų diskomfortą ir veiksmingai valdytų būklę.