Ar turėčiau naudoti dantų apnašas dažančias tabletes?

          Apnašas dažančios priemonės, įskaitant skysčius ir tabletes, gali tiksliai parodyti, kaip išsivalote dantis. Šiuose produktuose yra dažų, kurie laikinai nudažo apnašas – bespalvę bakterijų plėvelę, kuri prikimba prie dantų ar dantenų. Matant sunkiau prieinamas, nekokybiškai išvalomas vietas, lengviau atkreipti dėmesį į valymo įpročius ir juos koreguoti tam, kad pasiektumėte geriausių burnos sveikatos rezultatų.

          Apnašos yra minkšta, lipni bioplėvelė, kurioje yra milijonai bakterijų (taip pat angliavandenių, seilių baltymų, fermentų bei kitų organinių ir neorganinių seilių komponentų), kurios kasdien natūraliai gyvena ir dauginasi burnoje. Jos tvirtinasi ant dantų paviršių, patenka po dantenomis, prilimpa prie plombų, karūnėlių, tiltų, implantų, ortodontinių prietaisų ir išimamų protezų. Apnašų susidarymas yra natūralus procesas, vykstantis burnoje, kurio sustabdyti neįmanoma. Svarbiausia susidarančias apnašas pašalinti valant visus dantų paviršius šepetėliu, tarpdančius – tarpdančių šepetėliais ir, retais atvejais, siūlu. Nepašalintas apnašas yra palanki terpė bakterijoms gyventi ir daugintis (įskaitant kariesą ir dantenų ligas skeliančias bakterijas). Blogųjų bakterijų veikimo mechanizmas: susikaupusiose apnašose esančios bakterijos maitinasi cukrumi ir krakmolu, kaip savo medžiagų apykaitos produktą išskiria rūgštis, kurios sukelia  emalio demineralizaciją (procesas, kurios metu iš emalio mineralai patenka į seiles, todėl emails plonėja ir vystosi kariesas). Pasikartojančios rūgščių atakos gali sukelti kariesą. Apnašose esančios bakterijos taip pat gali sudirginti dantenas ir sukelti uždegimą, bei kelti riziką išsivystyti ūmiai periodonto (dantenų) ligai. Lengviausia pašalinti apnašas kol jos dar “šviežios” ir minkštos. Nepašalintas apnašas per 48 valandas pradeda kietėti ir formuotis dantų akmenys, ant kurių toliau dar lengviau kaupiasi naujos apnašos ir bakterijos. Dantų akmenų paprastu dantų šepetėliu nepašalinsite. Tai gali padaryti burnos priežiūros specialistas.  

Kovoti su apnašomis gali būti paprasta: ištepkite, skalaukite, išspjaukite ir šypsokitės gaivia šypsena! 

          Panaudojus apnašas dažančias tabletes praverčia pasitelkti į pagalbą nedidelį veidrodėlį, kad galėtumėte atidžiau apžiūrėti nusidažiusias sritis. Paryškėjusios sritys parodys, kur reikia skirti daugiau dėmesio valymui dantų šepetėliu, tarpdančių šepetėliais ar dantų siūlu. Pavyzdžiui, jei pastebite raudonas apnašas, besitęsiančias palei dantenų liniją, tiksliai žinosite, kur reikia kruopščiau valyti: t.y., uždėti dantų šepetėlio galvutę taip, kad pusė jos šerelių dengtų dantį, ir pusė – dantenas. Tarpdančių šepetėliais ir dantų siūlu kruopščiai pašalinkite apnašą iš tarpdančių taip, kad nebeliktų nusidažusių vietų. Kokybiškai išsivalius, liežuviu turite jausti lygius ir švelnius dantų paviršius. Jeigu liežuviu vietomis jaučiate šiurkštumą, dažymo ir valymo procesą pakartokite. Jei nerimaujate dėl savo asmeninės higienos efektyvumo, galite kurį laiką kasdien naudoti apnašas nudažančias priemones, kol pamatysite vis mažiau apnašų. Tuomet, kas kelias savaites, stebėkite savo dantis, kad įsitikintumėte, jog tinkamai valote dantis šepetėliu ir dantų siūlu. Ryškiomis spalvomis nusidažęs apnašas lengvai pasišalina valant su dantų pasta ir šepetėliu, todėl nereikėtų nerimauti dėl sudėtingo spalvoto apnašo nuvalymo. Dažai yra saugūs naudoti, tačiau venkite juos nuryti. Perskaitykite produkto sudėtį ir pasitikrinkite ar nesate alergiški produkto sudedamosioms dalims. Pasireiškus alerginei reakcijai iškart nutraukite produkto naudojimą.

          Nors iš jų naudos gali gauti visi, apnašas dažančios priemonės yra ypač naudingos vaikams, žmonėms, kurie turi aukštą karieso bei dantenų ligų riziką. Taip pat tiems, kuriems taikomas ortodontinis ar kitoks gydymas, kuris gali įtakoti lengvą apnašų pašalinimą. Prieš naudojant apnašas dažančius tirpalus ar tabletes pasitarkite su savo higienistu – ypač jei turite ėduonies ar dantenų ligų riziką, arba tai norite išbandyti savo vaikams.